sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

Can I have help please
The surface area of the table top of a square is 110.25 inches square.What are the dimensions of the top of the table ?
Divide 6 and 486 mentally
which of these resources could tell you your vitamin and mineral intake? A) research reports from the 2015 Dietary Guidelines of america B) a calorie calculator
Mrs.Putman says that there "are wheels within wheels in this village, and fires within fires!" Explain what she means.
Is 0.0260416667 an irrational number? If so, can you explain how so?
Denise knit 9 scarves. Each scarf is made of 40 yards of pink yarn and 25 yards of white yarn. Which expression shows how much more pink yarn than white yarn
A circular pond has a circumference of 12 meters. What is its diameter? Round to two decimal places
50 Points: Given the equation 3x − 4y = 8, which equation below would cause a consistent-dependent system? a 3x + 4y = −8 b 6x − 8y = 12 c 9x − 12y = 24 d
Helllllllllllllp plzz