hermelat2043
hermelat2043 hermelat2043
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ruby bought two chicken wings for $4 what was the cost of the Wings in dollars per wing?​

Respuesta :

zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 22-02-2021

Answer:

the cost per wing is $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Eva's grandchildren all live in Wales or Australia. 2/7 of her grandchildren live in Wales. 15 of her grandchildren live in Australian. How many grandchildren
Which of the following questions should a writer ask himself when trying to determine his ethos? A) What rules specific to the assignment will I need to follow?
ماThe circumference of a circle is 7pie m. What is the area of the circle?
MTH/213: Mathematics For Elementary Educators I = Homework: Wk 2 Homework What is the greatest prime you must consider to test whether 3142 is prime? The greate
A school uses rice in their lunches, there are 50 students that go to the school. 1 box of rice can feed 5 students, if there are only 5 boxes of rice, how many
Complete the following statement. Write your answer as a decimal or whole number. % of $20 = $15
The initial value is the ————— in a linear function. O Slope O Y Y-value OY-intercept O X-value
i need answer please​
After testing 7,200 transistors, an inspector found that 1.5% were defective. How many of the transistors were defective?​
Tasha went to the grocery store, and Jerry went to the library. The sentence above is a A. complex sentence. B. compound sentence. C. simple sentence. D.