dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

What do a turkey and chess have in commonBrain Teaser
SIMPLIFIED POLYNOMIALS. Combine all the similar terms of each polynomial 1. 4x + 2x - 3x 2. 10xy + 4y - 8xy + 9y 3. 6x2 + y - 8x2 + 2 + 3y 4. 14a3 - a2 + 3a2 -
as shown in the figure, a 10-kg block on a perfectly smooth horizontal table is connected by a horizontal string to a 63-kg block that is hanging over the edge
where would you look for the youngest stars in the milky way galaxy?
what climate and growing conditions do yams require
EXAM ENDS IN AN HOUR! PLS HELP I’LL MAKE U BRAINLIEST!!!
Helppp plzzz I will mark brainliestttt
severe tooth decay as a result of prolonged exposure to the developing teeth is called
can someone tell me how to find moles in acid&base equations (simple explination pls)​
How do you solve this and find x?