msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

____ planning represents the final response of the organization when faced with any interruption of its critical operations.
You make $10.25 per hour. You have 7.5% of your total pay taken out of your check for your 401K retirement plan. How much will be taken out for your 401K if you
What is the total of tim’s liabilities if he has recorded $50,000 in assets and $40,000 equity on a balance sheet?
A company produces light bulbs each week. Written in scientific notation, which is the best estimate of how many light bulbs the company will make in weeks
the graph of y =-3x+4 is
_____ is a social media site that allows users to send messages. users are thought to be more racially diverse than those on other social media sites.
Some economists suspect that one of the reasons that economies in developing countries grow so slowly is that they do not have well-developed financial markets.
For 10-18, Determine whether the triangles can be proved similar. If they are similar, write a similarity statement. If they are not similar, explain why.
Use the fact that 1.5 is the same as 3/2 to select all of the equations below that are equivalent toT
What are two advantages of the doppler weather radar?