AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

How do you think that the food eaten by early humans affected the ways that they lived?
[tex]15 x^{2} +14x-49=0[/tex]
can someone help me with these two questions? Choose the answer that identifies the three cases of pronouns. nominative, objective, possessive nominative, antec
Is the blood in the aorta, left ventricle and pulmonary artery oxygenated or deoxygenated?
who is Jose San Martin?
Put th verbs from the brackets in the correct tense from.  a)They (to furnish) the flat all day. b)Myelder brother (to decorate) his room sisce morning. c)When
simplify 4/40 the fraction
y^2-14y=0 solve the quadratic equation with steps please
Why does Alexander the Great still matter today?
the directions on a bottle of vinegar say "mix 1 cup of vinegar with 1 gallon of water to make a cleaning solution". the ratio of vinegar to water is 1 to 16. H