jazleenram229 jazleenram229
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Natalie bought a three pack of erasers $1.47. At the same rate how much would a 10 pack of erasers cost?

Respuesta :

ItzAshleyy
ItzAshleyy ItzAshleyy
  • 24-02-2021

Answer:

The price for a 10 pack of erasers would cost $4.09

Step-by-step explanation:

1.47 ÷ 3 = 0.49

0.49 × 10 = 4.9

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

[ Unitary method]

3 pack of erasers = $1.47

1 pack = $1.47 / 3 = $ 0.49

10 pack = $ 0.49 x 10 = $4.9

(I hope im right!)

Answer Link

Otras preguntas

k(3)=13(3)−2 solve for k(3)
the second continental congress was similar to the first in the
la palabra camino es aguda o esdrujula
What is the difference between the largest and smallest common factors of 88 and 99?
factorise 5x-10 please help
chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
A road sign is in the shape of a regular pentagon. What are the measure of each angle on the sign
$199 MP3 player; 15% discount
a toy store marks down every toy by 15% in january how much does a toy cost during january use p for the price in december
a student drops an object from the top of a building which is 19.6 m high. How long does it take the object to fall to the ground?