ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the equation in vertex form and then give the vertex of the quadratic equation
Which unit of measurement is used in the metric system? Tons Kilograms Miles Gallons
where africa are most active volcanoes located
What characteristics do scientists use when observing organisms and placing them in the six kingdoms
Which answer? I'm stuck, please help
Find the constant of variation for the relation and use it to write an equation for the statement. y is a joint variation of x and z and varies inversely with w
The map of Mississippian Indian settlement is most likely displaying which cultural characteristic prior to European contact?
What is the only hemisphere in which antarctica has no land?
What is imperialism? Question 17 options: Building factories all over the world to produce new goods to sell and make money. The domination by one country
On the Celsius temperature scale, how many degrees are between the freezing and boiling points of water?