boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

The stack ADT may be implemented with A. A vector b. A linked chain C. All other answers D. An array
BD bisects /ABC. Find the value of x.​
namespaces are guaranteed to be unique. True False
)nodes that are children of the same parent node are called A. Descendants B.sibilings C. Ancesotrs D. Roots
Find the measure of the marked angles.
Determine whether the following problem involves a permutation or combination.​ (It is not necessary to solve the​ problem.) How many different 33​-letter passw
Level 1 of Moral Development, includes 2 stages. The Punishment and Obedience orientation and the Instrument and Relativity orientation. Please briefly explain
The velocity function v(t) (in meters per second) is given for a particle moving along a line. v(t) = 3 t - 10 text(, ) 0 <= t <= 5 (a) Find the displacem
I am a number less than 100. I am a product of two prime numbers. If you reversemy digits, I am a prime. The sum of my digits is a 1-digit prime. One of my digi
Which solution is the best estimate to the system of equations? {y=14x−2y=−2x+3 (2.2, −1.4) (0, 3) (0, −2) (1.5, 0) A system of two linear