theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i dont know which presindent found its first 30 surpus in yrs
Hemingway's dialogue could be described as: _____. Select all that apply. brief flowery realistic stilted surrealistic
Which sum or difference identity would you use to verify that sin (90° + q) = cos q?
a moving multicellular organism that cannot make its own food most likely belongs to which kingdom
Did the founding fathers wear wigs?
how are the feet of a frog adapted for swimming
What is the surface area of the square pyramid? A. 340 cm2 B. 280 cm2 C. 220 cm2 D. 160 cm2
Which additional word or words in the sentence should be capitalized? The north star is part of the constellation Ursa Minor. Choose all answers that are correc
What is the linking verb in the sentence? The sky looks clear and bright. A. clear B. sky C. bright D. looks
Rory spends 1/5 hour cleaning the table,3/10 hour washing dishes, and 4/5 hour reading a book. How many hours does she spend doing all these activities?