kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

What is the shortest possible time in which a bacterium could travel a distance of 8.4cm across a Petri dish at a constant speed of 3.5 mm/s?
4x 8y = 40, when y = 0.8?
what is the LCD of 2/5 and 4/11
What is 100000 in word form
why was gerrymandering made illegal?
What is the degree measure of two thirds of a full turn?
What is 100000 in word form
In this type of income tax system, the tax rate or the proportion of earnings taken out in taxes is greater for higher incomes. progressive proportional regress
In the treaty of Kanazawa,Japan aggred to
what times what equals 72