lyric0720 lyric0720
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada


A store sells jump ropes. Each jump rope costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each jump rope by $1.90. Mar
spends $12.78 on 2 jump ropes at the sale price.
What was the price of 1 jump rope before the sale?

Respuesta :

littlelady2510 littlelady2510
  • 22-03-2021

Answer:

$16.58

Step-by-step explanation:

$1.90 x 2 = $3.80

$12.78 + $3.80 = $16.58

Answer Link

Otras preguntas

Donation Amounts (in dollars) A charity receives donations ranging from 5 to 35 dollars. The donation amounts from 10 different people were used to create t
how do you reflect a shape in the X-axis
What is the percent of change from 25 to 39?
Which two countries produce the most CO2?
Conducting a regular self-exam of the external reproductive system can reduce a male’s risk for what condition? an enlarged prostate a hernia testicular c
500 A cheetah can run 45 miles per hour. What is the ratio of the distance it travels to the time it takes?
The ordinate of every point on the 0-axis is zero True or False
can someone pls answer these if u do ill mark u as brainliest
what are fence painters
Benjamin finds 31 pinecones. Together Jenna and Ellen find the same number as Benjamin. How many pinecones could each girl have found?