lillybabyak lillybabyak
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

MRS SMITH BOUGHT 3 YARDS OF RIBBON FOR 5.25. HOW MUCH WOULD 5 YARDS OF THE SAME RIBBON COST?
PLZ HURRY!

Respuesta :

ashleejade06
ashleejade06 ashleejade06
  • 23-03-2021
$8.75

Explanation: first you divide $5.25 by 3 to see how much each yard is. Each yard e yaks out to be $1.75, then you multiply $1.75 by 5 to get $8.75
Answer Link

Otras preguntas

If you increase the number of pennies to 200, would the overall shape of the curve change? Explain.
Assessment Description Instructor feedback is intended to help you improve the quality hearing and accepting feedback. Explain the process you are us the next s
Create the basis for a new form of life that has one of our common atoms in organic molecules (C,O,H,N,P) swapped out for a different atom. Explain how this wou
In 2018 interest accounted for 8% of the Federal Budget. If the Federal Budget was 4.1 x 1012 that year, approximately how much went towards interest?
are plants and animals ph sensitive?​
which word describes the way a writer chooses to write thier piece​
How do I know when I should use l’ in French? A simple but detailed explanation please.
in what ways are the us constitution and louisiana state constitution alike
the table below shows the height of trees in a park. how many trees are more than 8m tall but not more than 16m tall?
Forward party Green party Republic party Communist party Libertarian party The alliance party Peace and form party American form party Democratic party Ref