zoestout247
zoestout247 zoestout247
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

4) Ella bought two packs of blackberry juice for $15 and three candy bars from a store. If her total purchase was worth $45, how much did each candy bar cost?​

Respuesta :

lucarenske
lucarenske lucarenske
  • 23-03-2021
one candy bar would be $5 thus 3 bars being $15 plus the $30 in juice which equals $45 :)
Answer Link

Otras preguntas

You have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keeping fit ? Now your teacher has asked you to write a composition on t
Which aspects of climate are most important to forest ecosystems?
70% of what number is 35 ?
140% of what number is 56
If there is a sexually-transmitted disease"AIDS", how to cure it?
Which of the following organic compounds is the main source of energy for living things?a.carbohydratesc.nucleic acidsb.lipidsd.proteins
How do you know it is a outside angle
A CABLE COMPANY CHARGES $25 PER MONTH AND $5 FOR EVERY PAY-PER-VIEW MOVIE ORDERED. WRITE THE EQUATION THAT REPRESENTS THE SITUATION,LET B represent the total bi
Which of the following organic compounds is the main source of energy for living things?a.carbohydratesc.nucleic acidsb.lipidsd.proteins
What is the sin, cos, and tan of -495 degrees, and -20π/3  ??