tvdustanacc
tvdustanacc tvdustanacc
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Someone pls help me with this questions

Someone pls help me with this questions class=

Respuesta :

codiescott
codiescott codiescott
  • 23-03-2021

Answer:

1) A giraffe's heart will beat 910 times in 14 minutes

Table for 1)

Beats      65     325    910

Minutes    1        5        14

2) $8.80 for 4 bags of chips

Explanation for 2)

8.8 divided by 4 equals 2.2

4.5 divided by 2 equals 2.25

Answer Link

Otras preguntas

What was the purpose of the townshend acts
Which statement about life in the Roman Empire is not true? A. Most wealthy citizens shared their luxuries with the less fortunate. B. Big buildings and monumen
if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
Find the perimeter of a triangle with sides 12 inches, 9 inches, and 15 inches.
our topic at school is light- What is dispersion, diffusion, refraction and reflection?
Sonnets are typically written about the triumph of good over evil. True or False
Long before Europeans had devised a Leap Day, Mayans knew that a year on earth was _____.
Need help! Express 86% as a fraction in its lowest form. Do the same with 80%,59% and 98%
Describe one technology used to travel to space and one technology used to return from space
if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost