qweeewwe qweeewwe
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

The grocery store sells apples for 5lbs for 3$ how much would you pay for 15lbs of apples

Respuesta :

JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

If 5 lbs. of apples costs $3.00, then 15 lbs. must cost...

Answer: $9

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-03-2021

Answer:

First, I found out how much it costs for 1lb of apples.

3 divided by 5 = 0.6. 1lb of apples is $0.60.

Now, that we know the cost for one pound of apples, we can figure out the cost for 15lbs of apples.

15lbs X $0.60 = $9.

For 15lbs of apples, it'll cost $9.

Step-by-step explanation:

Hope that this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

The probability that i will throw a six with a dice is [tex] \frac{1}{6} [/tex]what is the probability that I will not throw a six?​
Express in the form 1:n 5:10
Suppose the average lifetime of a certain type of car battery is known to be 60 months. Consider conducting a two-sided test on it based on a sample of size 25
help plz help ......​
Who is Mr. Wolfshiem?
Please help it due in 10 minutes
1. Cuando nosotros la alfombra, debíamos pasar la aspiradora a menudo. 2. Nosotras siempre A gangas en el centro comercial. 3. Antes mis padres un horario más f
IM DESPERATE PLEASE ANSWER AND GET 50 POINTS
2. For every action there is an equal and opposite reaction. Which Newton's law is defined?​
Pls help me!!! I’ll mark brainliest