sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

1] When the twins grew up, they continued to fight. [2] One day they decided to hold a contest to determine who was stronger. [3] Though they tried to defeat ea
which is larger, 65mph or 120kph? As a percentage, how much faster is one than the other?
Choose "innate" if the behavior is an innate behavioral adaptation and "learned" if it is a learned behavioral adaptation. A stickleback fish attacks fish with
consuls in the ancient roman republic served as judges in civil trails? true or false
In math class the girl to boy ratio is 3to 6 if there are 15 girls how many boys are there?
Tyler's older brother Joseph is 5 feet 6 inches tall. Joseph is 16 inches taller than Tyler . How tall is Tyler?
Regarding the Magna Carta, which statemen is false? A) the document assured all English citizens freedom of speech. B) the document required trial by jury of on
Find the midpoint of the segment with the given endpoints. D(1, 2) and E(–3, 6) A. (–7, 10) B. (–2, 2) C. (–1, 4) D. (4, 64)
How do you do y=9x+200 Please
The crew dismantled the dogloos and brought all the animals back on board because they were afraid that the ice would break under the dogs.