latarumperryjr1878 latarumperryjr1878
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

What is the greatest value 20g of flour 3 for 3.50 or 40g of flour for 2 for 9£ which is better for money

Respuesta :

ConcepcionPetillo ConcepcionPetillo
  • 26-03-2021

Answer:

It is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Step-by-step explanation:

It is given that 20g of 3 for 3.50

It means 3 packets of 20 g is 3*20 =60

So, 60g  is for 3.50

So, 1 g =[tex]\frac{3.5}{60}[/tex]=0.05833 per gram.

Now, let's find unit rate for 40 g of 2 for 9.

2 packets of 40 gram = 2* 40 =80 grams

So, 80 grams costs 9

So, 1 gram =[tex]\frac{9}{80}[/tex] =0.1125

So, it is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Answer Link

Otras preguntas

lowest out of all these decimals 3.931 3.391 3.910
what do know about social media?if you are girl tell me your social media account?​
A car and a bus are travelling towards each other. They are 610 km apart at 13 12 and they pass each other at 16 12. If the car is travelling at a speed of 80km
please help due date is tomorrow ​
Waste Management: The residents of two nearby apartment complexes agree to hire extra waste management services for the event day. The total cost for this one-d
a) A rectangular garden is 40 m long and 27 m wide. Find its area​
How graph y>-4x-8 and y
On a unit circle, the vertical distance from the x-axis to a point on the perimeter of the circle is twice the horizontal distance from the y-axis to the same p
what is cartesian coordinate plane
Part A – 1000 words Identify this historical event from Australian history and analyse how it has affected the lives of Indigenous Australians. You must choose