daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Find all real numbers x such that 3x - 4 > 5 and -8x - 19 < 21
Help please I needed find the missing sides!
what happened to jonas and gaberial at the end of the giver or just give me what u think that happpedn
8. Why does Australia depend on underground aquifers for nearly one-third of its water?
“EL MISTERIO VELÁZQUEZ” ¿Cómo sale de su casa?
The graph of f(x) is shown. On a coordinate plane, a parabola opens up. It goes through (negative 1.75, 4), has a vertex of (negative 0.25, negative 3), and goe
Which of the following floor types can aid in safe movement throughout the house? a soft area rugs b cement С slick tile d cork
Michael records the number of miles he runs each week for nine weeks. 6, 11, 13, 8, 15, 9, 11, 5, 9 Which box plot represents the data?
The following information pertains to Flaxman Manufacturing Company for March 2018. Assume actual overhead equaled applied overhead. March 1 Inventory balances
When would you use the formula A= bh?