Seudónimo Seudónimo
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

I need the answer in under 34 min

I need the answer in under 34 min class=

Respuesta :

elchaupa
elchaupa elchaupa
  • 26-03-2021

Answer:

I. 1 cup is $4.50

2 cups is $9.00

3 cups is $13.50

ll. 6 cups is $27.00

Step-by-step explanation:

Now since the number of cups is proportional to the total cost of frozen yoghurt,and the cost of 4 yoghurts cups where given .ie. $18.00

then 1 cup is $18/4 which is $4.50 per one cup, thus the other cost of cups are given.

therefore 6 cups is 6•18/4 which is $27.00.

hence 5 cups is 5•18/4 which is $22.50.

Answer Link

Otras preguntas

When a sound from a source is refracted away from the surface of the earth, it gives an indication that the A. wind is blowing in the direction of the sound. B
Factor p 2 - 2p - 24.
The first European in America to see the Pacific Ocean was A. Balboa. B. Cartier. C. Drake. D. Magellan.
The two countries with land claims on the Mississippi River were?
How did the Mongols help to advance global civilization? Answer in paragraph form please help I give thanks!!!
calate the force nessacy to accerate a 0.14 kg hardball at a rate of 100 m/s
how did advanced weaponry help Europe
Who was a student of Socrates who later became an important philosopher himself
what is 2/3-1/2 step by step
Which of the following is the common name for an inflammation of the conjunctiva? a.Pruritus b.Pink eye c.Blepharitis d.Iritis e.Hordeolum