jane1987 jane1987
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Fruit punch juices boxes cost $0.35 per ounce , they come in boxes that are 8.5 ounces and 12.2 ounces each .

Respuesta :

ampofoeugenia7
ampofoeugenia7 ampofoeugenia7
  • 22-11-2016
If $0.35=1 ounce
          ?=8.5 ounces
8.5/1*$0.35=$2.975 Therefore 8.5 ounces cost $2.975

If 1 ounce =$0.35
  12.2 ounces=?
12.2/1*$0.35=$4.27
Therefore 12.2 ounces cost $4.27
Answer Link

Otras preguntas

9. Which term does not describe a type of galaxy? Spiral Nebular Irregular Elliptical
what causes the three most dangerous tropical dieases in Africa?
Please help me!! 50 points!!
The tsar's refusal to share power and the Russian nobility's resistance to social change in the early 1900s eventually led to what World war 1 The Russian revol
a rectangular prism with a volume of 4 cubic units is filled with cubes with side lengths of 1/3 how many 1/3 unit cubes does it take to fill the prism?
solve for b. -1/3b = 9​
Which numbered pair of phrases best completes the table
3/5y + 2/9 = 5/8 - 2/5y + 5/8
X plus x equals what?
Hich of these famous renaissance paintings was redone in the mannerist style by jacopo tintoretto?