lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me
What is the square root of -1?
if two adjecent complentary angles are congruent then what is the measure of each angle? ​
What is the relationship between diagnosing a concussion quickly and healing from its symptoms?
4/3 ×π×7×7×7. Leave your answer in pi.​
Pls can anyone help me with advantages of deregulation
If the archerfish spits its water 30 degrees from the horizontal aiming at an insect 1.2 m above the surface of the water, how fast must the fish spit the water
How do they make this spinning-optical-illusion?
equation of a line pass through origin in called
Japan had a highly developed culture and society prior to 1500. It was able to borrow from Chinese culture while maintaining its own very distinct societal valu