kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

what value of k make the equation |2k+2|=16 true?
Yellow light has a longer wavelength than green light. Which color of light has the higher frequency?
what value of k make the equation |2k+2|=16 true?
How many ways are there to arrange five French club members for a yearbook photo if the president and vice president must be seated in front with the other thre
Two reasons why a scientist might want to study the DNA of strawberries?
how do we know that the people of Mohenjo-Daro created a highly organized civilization?
Can someone help me with this page?
Jenna got 12, or 3/5 , of her answers right. How many questions were on the test? Make sure to show your work.
2 or more equal ratios for 7/16
Compute without using a calculator. sin (9π/4)tan(7π/3)