tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

-3.2w - 2 = -4.5. what is w?
Bohr found experimental evidence for his atomic model by studying _____. the electron cloud line spectra quarks atomic mass
1. Coach Jimmy runs at least 5 miles a day. Which inequality represents this? x > 5 x < 5 x > 5 x < 5 2.Games are $25 each, and Caleb has $125 to s
Explain the attribute that makes a parallelogram a special trapezoid
( language arts) I need help plz The Rime of the Ancient Mariner," by Samuel Taylor Coleridge tells the tale of a sailor on a long, sea voyage. In the stanza b
Exactly 120 tickets were sold for a concert. The tickets cost $12 each for adults, $10 each for seniors, and $6 each for children The number of adult tickets so
Being tired has very similar effects on the body as ____________. Pain killers Old age Inexperience Alcohol
What is the drawing area in Inkscape called? a. The Canvas b. The Paper c. The Palette d. The Controls
In golf, a putter is used to a send the ball a great distance down a fairway. a. True b. False
Currently it is illegal to import prescription drugs into the United States despite the fact that U.S. consumers could buy drugs from Canada at lower prices tha