eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

A positive or negative outcome of a decision or action can be called a _____. a. Boon b. Consequence c. Tragedy d. Advantage
Talia uses 10 strawberries and 4 oranges to make 8 servings of fruit salad. Drag oranges and strawberries into the box to show how many Taila needs to make 12 s
Tobacco use kills approximately ________ Americans each year. A. 480,000 B. 380,000 C. 680,000 D. 580,000
Commission is _____. a fee paid to an employee for their sale or services the portion of your wages that you get to take home the amount subtracted from your gr
What is the meaning of the proverb, "a penny is a lot of money if you haven't got a penny"?
what is bigger 74 fl oz or 8 cups?
minerals are scratched in order to investigate the property called
What's -2x+6y=6 7x-8y=-5
Fungi cell walls are _____. A.made of cellulose, like plants B.made of polysaccharides and chitin C.permeable D.semipermeable
Why can't the sum of two mixed numbers be equal to 2?