Jaidensmith1020 Jaidensmith1020
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Toys r Us sells Pokémon cards in packs of 12 for $16.87. Walmart sells them in packs of
6 for $8.36. Justify the better deal.

Respuesta :

isu7s745uz isu7s745uz
  • 25-05-2021
The better deal will be to get them from Walmart. In the 12 pack each card is approx. $1.40 when in Walmart each cart is approx. $1.39. So getting 6 pack from Walmart will be cheaper and a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Does anybody know the answer to this? (Math Extra Credit)
Why does montag have trouble moving his feet as he approaches the firehouse? what does faber remind him?.
help me plsWhat is the value of -34? 81 -12 12 - 81
Bonding gels and _____ are designed specifically to improve adhesion of light cured gels to the natural nail plate.
help pleassee!!!!!!!
chemicals that are used to diminish or terminate hallucinations, delusions, withdrawal, and other symptoms of psychosis are called .
unit 6 lesson 5 math quiz. please, i need help, its due today. i am willing to give brainlist to FIRST who helps
Imagine that this is your karyogram, showing your chromosomes. What information would your karyogram give scientists about you? All BUT ONE could apply. Respons
A) (4)^3=4x4x4=64 B) (-3)(-2)= C) -4+2=-2 D) (4)(-3)= E) (3)⁴=3x3x3x3=81 f) 8/4=2 Encierra los raciona les y Subraya los urracionales t) √7 E) √11 f) 6.333 C-4
The line x + 2y = 16 is perpendicular to a line containing the points (-9,n) and (1,5n). Find the value of n. So how do I do it?