katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

How do I get where k is in place of t ? Step by step
The lovely bones persuaded argument
How did John Adams successfully avoid a war with France during his term as President?
Research has supported that self-report inventories need more comparative data in order to meet the criteria of a psychological test. Please select the best ans
The quadratic function f(x) = –x2 – 6x – 8 is graphed. What are the solutions of the quadratic equation 0 = –x2 – 6x – 8?
compare Jupiter's atmosphere to earth's atmosphere
what is the exact circumference
How would I solve for this radius?
can anyone tell me if i am right
The ____________ refers to how much heat or coldness organisms can feel.