yaritzam32 yaritzam32
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

4 hamburgers cost $10.00 Fries cost $2 each. How much does ONE hamburger with fries cost?

A $14.10
B $12.00
C $4.50
D $3.50

Respuesta :

Janettrombone Janettrombone
  • 21-06-2021
C . 4.50
you divide 10 by 4 to get the price of one hamburger
Answer Link
hwooten438
hwooten438 hwooten438
  • 21-06-2021

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

divide 10 by 4. this equals 2.5, add the 2 dollars for fries and your answer is 4.5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight
Measuring the size of a spefic object might include which of these SI units?A.meter ,soundB.candela,moleC.kilogram,ampereD.meter,killogram
how many hydrogen bonds can a single water molecule form
turn 1/8 in to a decimal
Janes quiz scores: 82 64 73 91 85 what is the mean ?
Janes quiz scores: 82 64 73 91 85 what is the mean ?
How many times more basic is a solution with a pH of 10 than a solution with a pH of 8  a. A pH of 10 is two times as basic  b. A pH of 8 is two times as basic
which property is (3+5) times 6 = 3 + (5 times 6)
what is 92/99 written in the simplest form?
Find k such that x² + (k + 1)x + k + 4 = 0