calebhart54 calebhart54
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Respuesta :

100040786 100040786
  • 21-06-2021

Answer:

$4.2 for 14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

are 49 feet bigger or smaller than 588 in
Explain how 7/12 is greater than one third but less than two thirds
Although it has a greater ____ than Sirius, Rigel does NOT look as bright in the night sky. a. apparent magnitude c. black hole b. parallax d. absolute magn
why are diploid cell cultures preferred over continuous cell cultures
Famous quote from Evelyn Ashford
The constitution states that congress must make changes in the documents wording because of changes in society? a. true b. false
Why did the War of the Worlds broadcast cause so much panic?
Write a report in 250 words of an interview you had with the principal regarding his / her plans for improving facilities in your institution?
perpendicular is what
what is 162 divided by 9 show me how