keelypierce5
keelypierce5 keelypierce5
  • 22-06-2021
  • Spanish
contestada

What's the best way to learn Spanish? ​

Respuesta :

Sumikshya1104
Sumikshya1104 Sumikshya1104
  • 22-06-2021

Answer:

7 Best Ways To Learn Spanish (Like a Pro)

Be Consistent. ...

1) Find an Online Tutor to Speak With Each Week. ...

2) Use Language Exchanges to Speak to Native Speakers. ...

3) Use a Flashcard App with Spaced Repetition Technology.

4) Listen to Spanish Podcasts. ...

5) Read Books in Spanish. ...

6) Begin Writing in Spanish.

Answer Link
careyhaley12
careyhaley12 careyhaley12
  • 22-06-2021

Answer:

there's apps you can use, in my opinion you should use Duolingo

Answer Link

Otras preguntas

What is (y=0.05x+2,500) graphed?
It costs $17.60 for a pack of 4 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Select all of the answers that apply. Four laws or principles are involved with the study of stratigraphy. They are _____.
#1: Find the slope of the line that passes through the two points given below. * (4,3) & (3,-2) show your work
Find the y-intercept for f(x )= - (x+1)^2 A. -1 B. x C. 0 D. 1
Find the sales tax. Then find the total cost of the item. Sales Tax Selling Price Rate of Sales Tax Sales Tax $40.00 7% ? The sales tax is $
There is a Minecraft sale for 30% off all games. Which expression represents the total cost of Minecraft Dungeons if it cost x dollars?
18, 7 The LCM of 18 and 7 is
Anyone please I don’t need an explanation !
What influence did the Harlem Renaissance have in changing society?