desireemcclay desireemcclay
  • 25-06-2021
  • Mathematics
contestada

A three-layer chocolate cake costs $24 and serves 16 . What is the cost per slice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-06-2021

Hi there!  

»»————- ★ ————-««

I believe your answer is:  

$1.50

»»————- ★ ————-««  

Here’s why:  

Assuming that the cake has one slice per person (16 slices):

⸻⸻⸻⸻

[tex]\frac{\text{price}}{\text{slice}}\\\\\rightarrow \frac{24}{16}\\\\\rightarrow \boxed{1.50}[/tex]

⸻⸻⸻⸻

Each slice should cost $1.50.

»»————- ★ ————-««  

Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.  

Answer Link

Otras preguntas

what is 500 - 250 + 5/30 % by 121 + π × f if f = 256 pls help
what is the value of k? ____ units
Hey there - Describe about French revolution.​
What instruments are placed at the front near the conductor?.
Which of the following represents a polar covalent compound? H₂O Cl₂ O2 NaCl
Equation for solving wavelength
Which of the following is true of the culture of both the Aztec and ancient river civilizations? They were theocracies led by pharaohs. They were conquered by
Which statement would least likely be used to describe variation? O Variations are inherited différences between individuals of the same species. O Variations t
7. Miguel draws a square on a coordinate plane. One vertex is located at (5, 4). The length of each side is 3 units. Circle the letter by all the ordered pairs
State two examples of each plant cell and animal cell