fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

in "The Most Dangerous Game" what does Rainsford used to rescue himself from Zaroff? only animal instinct, pocket handbook, he tries random things, traps and th
Total revenue minus total cost is equal to
What does Location mean in geography?
F(x)=-x²+9x given the function below, find f(7)
if A=106 then M1=? please answerrr
What were the Christian Crusades
Please help me with this math problem
Square root of 29 and need to show work please
Which operation should be performed first in the expression 5+7÷7×4−17?
Which statement best describes Creole plantations in Louisiana under Spanish rule? O)The plantations mostly hired new European immigrants to work the fields. O)