casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

The first step in creating a cash flow statement is which of the following? Recording financial goals Recording expenses Recording income Recording tax informat
A sonnet is usually written in… free verse. four three-line units. Early Modern English. iambic pentameter.
Are the two functions parallel, perpendicular, the same equation, or none of these choices? -x-3y= -18 9x-3y= -27
What is asymmetry? a. A sense of balance achieved by placing objects or forms that are different on either side of a central line. b. The relationship between p
Operating a summer band camp - what would be the input - the conversion, and the output?
Left turns are made from the furthest _________ lane and should be done so only when traffic dictates it is safe and prudent.
The sum of the roots of 5 - 2m - 3m2 = 0 is:
A radio telescope has a parabolic surface, as shown below. If the telescope is 1 m deep and 12 m wide, how far is the focus from the vertex? (5 points)
Divide 6 feet 6 inches by 5
What did American leaders learn at Kasserine Pass in North Africa