ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

What's 16,048 ÷by 1/8? and can you please explain it
mañana es una palabra aguda o llana?
A cat lifting a barbell of 2.5 kg a distance of 3 meters. How much work is done lifting the barbell? How much work is done if the cat holds the barbell over his
What does muckalize mean
why do scientists use the international system of units (si)
Economical theories believe which type of mentality is the main cause of crime in poorer communities
An object appears fuzzy when seen through what material
write another way to describe 14 tens
The Earth Liberation Front (ELF) claimed credit for the October 1998 arson of a ski resort in Vail, Colorado. ELF said the resort was expanding into the habitat
_____ is the densest planet. Mercury Venus Earth Mars