BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

How do conservationists make use of watersheds and ecozones? Why is this important?
How many moles of sodium hydroxide are produced when 1.00 mol sodium peroxide reacts with water
How many miles did the the russian empire stretch from east to west in 1861
Electrolysis of a dilute solution of aqueous sodium chloride results in the cathode product a. Sodium b. Hydrogen c. Chlorine d. Oxygen e. peroxide
who was not free in medieval England
Neil had some olive oil.  He used 1/5 liter to make a salad dressing.  There was 1/2 liter of olive oil remaining in the bottle. What amount of olive oil did Ne
When organisms must compete for resources, they will usually have a ____________ distribution. a. uniform b. random c. clumped d. competitive
How do conservationists make use of watersheds and ecozones? Why is this important?
If the midpoint between (18, y) and (20, -15) is (19, -5), find the value of y.
10 lines on Good manners for class 1 student