ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

How do young girls in Latin America respond to quinceanera
What are 3 direct quotes from Jonas in The Giver by Lois Lowry?
Work out the this sheet
A current of 3.46 A is passed through a Sn(NO3)2 solution for 1.40 h . How much tin is plated out of the solution?
HELP MY SISTER NEEDS HELP IN MATH SHES SO STUCK
Jesse typically responds to stress in a calm and thoughtful manner. Joey usually becomes agitated. The reactions of Jesse and Joey indicate that each has a dist
least number which is dividable by 12,15,20​
This tree species was preserved as a fossil in the Arizona desert. The species is now extinct. Describe what the environment was like when the tree lived and ho
Connective They did not climb the mountain______ it was snowing...​
The best-known polytheistic religion is a. judaism. c. hinduism. b. christianity. d. catholicism.