txv6v96mby txv6v96mby
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost

Respuesta :

jcastanedajr jcastanedajr
  • 22-09-2021

Answer:

he spent $0.15 on each pencil

Step-by-step explanation:

12x4= 48, which is the exact amount of pencils he bought, and then divide them by the price

7.20 divided by 48 is 0.15.

Therefore, each pencil is 0.15 cents a piece

Answer Link

Otras preguntas

Why is it dark at night?
3 less than the quotient of 20 and x
which of these body systems is involved in coordinating and controlling body movements and responses?
What is the antonyms of the word earthen
how does corporation relate to the rise of big business in the late 1800s
find y' when y= secx/ 1+tanx
How does a hypothesis help scientist undertsand the natural world?
what the South African government is doing to promote equal access to basic services
Which part of the excerpt supports the claim that Paine believed the human cost of the colonists' armed struggle against the British was well worth the outcome?
Which geometric instrument would i use to measure the length of a segment a compass or a straightedge