ashahansen9 ashahansen9
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Appliances Plus purchased a washing machine for a cost price of $480, if they mark it up 38% what will the retail price be?

Respuesta :

lugliged lugliged
  • 22-09-2021

Answer:

$662.4

Step-by-step explanation:

Markup Percentage = (Markup / Cost)

1.38 = (Markup / 480)

1.38 * 480 = $662.4

Answer Link

Otras preguntas

El niño de 5 años _____________ todo el libro. a. leyó b. crecimos c. construyeron
A rigid tank of air is cooled (temperature decreased). The volume has to remain constant because it is a rigid tank. The air pressure in the rigid tank A. Incr
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
Jesus summarized Jewish traditions and laws as
Can I get some help please? P.S. Make sure you don't guess the answer. Thanks!
A pharmacist has an 18% alcohol solution and a 40% alcohol solution. How much of each should he mix together to make 10 liters of a 20% alcohol solution?
When a company uses him to advertise their line of athletic wear. What type or advertising are they using
Psychological theories focused on learned responses to the environment are usually described as:
How did the rapid growth of the population during the Industrial Revolution affect life in England's cities?
An electrical discharge between parts of clouds or a cloud and the ground is called