TavjcaajSamilyngo TavjcaajSamilyngo
  • 23-12-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate if 36 pack of dr.peppers costs 16.20?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-12-2016
16.20 / 36 = 0.45 per pack
Answer Link

Otras preguntas

The function b(x) = 2x − 5 determines how many bags of dog food need to be purchased for an animal shelter, where x is the number of dogs at the shelter. The sh
What value of x will make 4x-1=4x+7 true ?
how can a metaphor help the reader better understand society as a whole?
At graham's first birthday party Mr. and Mrs. Sullivan are inviting 24 people. In our neighborhood the guest cannot park in the street, so we will be parking i
plz plz help me with the questions in the pic
The Nutrition Facts label on a food package lists the following: iron 50%. What does this figure indicate?
A meter is an SI unit. Which quantity might you measure in meters?
find the value of PT PT=3x+6 and TQ=6x-6
Jose earned 50 points in a video game.He lost 40 points, then lost 30 more points.write and evaluate an expression to find his final score in the video game.
Which expression is equivalent to (7x - 5 ) - ( 3x - 2)?