all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

ave paintings have been dated in different parts of the world to at least what date? 30,000 BCE 5000 BCE 100 CE 1500 CE
What is the length of side AC of the triangle? Enter your answers in the boxes. units Triangle A B C with vertical side A C. Vertex B lies to the right of
What is the LCD of 7/11a and 11/13a
Write the equation in slope-intercept form of the line passing through (2,7) and (-5,2).
Read the paragraph and then answer the question. "A giraffe has to stretch its neck to reach leaves for food. Over time, the giraffe's neck gets longer from bei
You happen to know that the coefficient of static friction between your patio table and the ground is 0.42. You decide you want to move it (45kg) by pushing on
Review the fact. Anne Frank: The Diary of a Young Girl is a diary. Which best explains how this fact can increase your comprehension of the text? Question 2 opt
what did the british government impose upon the colonies that caused the colonies to suffocate
What is the term used to describe the study of motion
Rewrite the quadratic function in standard form f(x)=x^2-16x+67