dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Solve each system of inequalties by graphing.y< 3x+2y<_-2x+1​↑ the second equation is y smaller than or equal to but i wont let me type that so :) PLZ hel
The radius of a circle is 3 m. Find its area to the nearest tenth.
If children are under ___ years old and less than 4'9" tall, the law says those children must be in State-approved safety seats
Why did the government adopt a policy of Americanization
What type of attitude did americans display towards the government in the 17th century?​
pls help i’m very confused
Which of the following distances is the shortest? A. 50 inches B. 5 feet C. 2 yards D. 1 000 millimeters
Nonauthoritarian governments provide the most freedom but can take that freedom to the extreme. The most familiar, and least extreme, form of nonauthoritarian g
8+35/w=15a.8b.6c.10d.5​
Germany practiced submarine warfare with the use of what?