emilywalther8 emilywalther8
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A can of green beans cost $1.29 but goes on
sale for $0.79. What was the sale on the green
beans?
Plz help!!!

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 23-10-2021

Answer:

  • ≈ 38.76%

Step-by-step explanation:

Given:

  • Cost = $1.29
  • Sale = $0.79

Sale percent is:

  • (1.29 - 0.79)/1.29*100% ≈ 38.76%
Answer Link

Otras preguntas

Work with your group to find the following quotients. (a) x^3- a^3 ÷ x-a (b) x^4- a^4 ÷ x-a
How did the plantation economy increase the demand for slaves?
Sixty-five pounds of candy was divided into four different boxes. The second box contained twice the amount of the first box. The third box contained two more p
A 52-gram projectile travels at 194 m/s to the right. What is the momentum of the projectile, in standard units?
This three solved... please
RFC ____ defines a method for differentiating services for network traffic using the six high-order bits of the byte that was formerly the 3-bit Precedence fiel
Which inequality correctly compares 3/5,1/2,1/8,and 1? A.1/8<1/2<3/5<1 B.1/8<3/5<1/2<1 C.3/5<1/8<1/2<1 D.3/5<1/2<1/8<1
A 24 pack of bottled water costs $4.08. What is the cost per bottle of water?
1.) Why was the Compromise of 1877 important?
Find all solutions to the following system of equations (x-2)²+(y+3)²=4 ; x-y=3. Illustrate with a graph.