beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is .454545... As a reduced fraction
Ted says that 3/10 multiplied by 100 equal 300 thousandths is he correct use a place value chart to explain your answer
Workers at Sunny Acres Orchard picked 544 apples. They picked 328 honey crisp apples and the rest were Granny Smith apples. The workers put the Granny Smith app
what does ¿Cuál es la fecha del Día de la Independencia? mean and how would you reply?
If one recessive allele and one dominant allele are present, the _______ trait will be expressed. a. original b. main c. dominant d. recessive
What is .454545... As a reduced fraction
What is the value of the digit 9 in the number 913,256?
What is chattel slavery
what steps must a historian take to evaluate historical evidence
Why did England begin to heavily tax the colonies