ellaclairesabaka
ellaclairesabaka
22-10-2021
English
contestada
Please help me answer this
Respuesta :
mikaelsonKia
mikaelsonKia
22-10-2021
Building a bird house…
Friends can work together…
When you paint it
Our PE teacher is…
We have to run lots &…
We once had to run in the rain..
She blows the whistle..
Answer Link
yanethvas11
yanethvas11
22-10-2021
Answer:
Topic Sentence:
Building a birdhouse can be lots of fun
Our PE teacher is tough sometimes
When you paint you can go wild with the colors
Supporting Sentence:
Friends can work together on planning and building the birdhouse
Once we had to run in the rain
we have to run lots and lots of laps
She blows the whistle really loud
Explanation:
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 85+ )
Otras preguntas
What major piece of legislation forced government agencies to prepare environmental impact statements?
A crowned road? a. is a road that has rain grooves b. is higher in the middle than on the sides c. has worn tire paths from heavy traffic d. includes a grated b
Which powerful elected official has a position that includes keeping the peace as the county's chief law enforcement officer and operating the county jail?
Which bone contains a midline body and two hornlike cornua for tongue and anterior neck muscle attachment?
if the mine winch drum diameter is 6m, calculate how far the cage will drop for each single rotation of the drum, use the formula C=2\pi r
In which area(s) of the indian subcontinent did british influence initially concentrate?
Perhaps the most direct use of gis technology is as a tool for understanding and displaying disease or disease risks related to environmental exposures. Benefit
Read the sentence from "Raccoon Olympics." "Even in late June, Lake Michigan is so breathtakingly cold that jumping in the water feels like getting punched in t
If a retailer purchases a can of soup for 60 cents and sells it for 99 cents, what is the markup as the percentage of cost? the percentage of selling price?
A restaurant plans to use a new food delivery service. The food delivery service charges $5.92 for every 2 meals delivered, plus a $2.50 service fee. What is th