wbrooklynn2006 wbrooklynn2006
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Glenn bought a $5 coffee and four magazines at the airport. If he spent a total of $25, how much did each magazine cost?

Respuesta :

MeliRose708
MeliRose708 MeliRose708
  • 22-10-2021

Answer:

Each magazine would cost 5 dollars.

Step-by-step explanation:

If he originally started with $25 then spent $5 he would then have $20 dollars left.

If he then bought 4 magazines using the last of his $20 (ignoring sales tax) you would have to divide $20 by 4 to get a total of $5 dollars for each magazine.

I hope this helps :D

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Indian election of 2019 held in phases?
The simplest form of StartRoot 80 EndRoot can be written as
In Exercises 13-16, estimate the slope of the line.
what is the difference between the product of four and a number and 6
the formula for kinetic energy if you have the units for energy ( kg-m^2/ s^2)
arrange and write the integers in increasing order 68,96,-26,38
simplify by combining like terms: -3 + 6x - 18 - 22x
Find the distance between the points. Give an exact answer and an approximation to three decimal places. (7. - 3) and (5,1)
How would you define historical biography? Please give a short paragraph.
A, B and C are the vertices of a triangle. A has coordinates (4, 6). B has coordinates (2, -2). C has coordinates (-2, -4). D is the midpoint of AB. E is the mi