schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following states is considered part of the Corn Belt? End of exam A. Oregon B. Texas C. Iowa D. Alabama
Use the quadratic formula to solve x2 + 7x + 8 = 0. Estimate irrational solutions to the nearest tenth.
Frank cut a pie into 10 equal slices. There are only 3 slices left. what is the measure of the angle for 3 slices that are left?
now lets look at a skydiver who jumps out of a plane that has a forward velocity of 40 m/s. ignore air resistance. After 1 second, what is the skydivers forward
What are clouds made of?
The molar mass of calcium is 40.08, oxygen is 16.0, and hydrogen is 1.01. What is the mass of one mole of calcium hydroxide (Ca(OH)2)?
An ice cube melts when its mechanical energy increases.
According to the article on the Cold War, what happened in 1917 that put a large strain on relations between the US and the Soviet Union?
which person below is an entrepreneur?a) a person who writes technical manuals for a computer companyb) a secretary in a law firmc) an artist who runs a busines
Kurt cut pizzasinto wedges measuring 40 degrees. I feach person eats one piece of pizza how many people could he feed with two whole pizzas