tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

who is Jordan dewheart
finding the volume of a rectangular prism
An opera singer sings a note that breaks a glass. This is an example of _____. consonance dissonance resonance reflection
why were people afraid of political parties?
Why did the nightly knocking at the temple finally stop in “Old Man of the Temple” by R. K. Narayan?
Do you think this is a good thesis sentence for the topic "Should more be done to protect and preserve endangered animals?". "There are many reasons for savi
why is carbon important
height in feet of 74 inches
What is the different earth and venus
What happened to US automobile manufacturing during the war?