kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

In the South American Andes, the altiplano between the Cordillera Oriental and the western Cordillera Occidental is widest in A. Bolivia. B. Ecuador. C. Peru
What a antonym for plot
Why do bananas and sprite react chemically?
How do you divide 0.08 by 4.2
What is the abiotic of a zebra?
a number has more tens than ones. the value of the ones digit is 8. what are the possible numbers?
what is 8 21/40 as a fraction or mixed number as a decimal
A projectile is launched from ground level to the top of a cliff which is 195m away and 155m high. If the projectile lands on top of the cliff 7.6s after it is
Although Plato and Aristotle disagreed with democritus what did his theory suggest was true about all matter?
Which type of cell is more complex, prokaryotic or eukaryotic?