Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

in 3-5 complete sentences, thoroughly explain how the protagonist's cultural background affects his or her actions and choices in your Module one short story?
See The Picture And Anwser
Moe swam 2/3 of a mile in 12 minutes. If he swims at the same constant rate of speed, how long will it take him to swim one mile? A. 12 B. 14 C. 18 D. 24
4. You deposit $1,000 in the bank at 4.25% yearly interest. How much money do you have in the bank after 5 years?​
Please help me quick please solve in inequality form
What is f×e where e={1,2,13} and f={44,8,2}?
20a³-20a²+5a=? -9x²+6x-1=? -12a²+24ma-12m²=? 6a²-24a⁴+24a⁶=? 7x²+7y⁴-14y²=?​
What are 5 facts about the indian removal act and trail of tears?
Jessica has regular pain as a result of her disorder. She wants to avoid pharmacological treatments and wishes to manage the pain by using an alternative form o
a child has a collection of football cards. they are to be kept in a folder with 9 cards on each page. the child has 28 complete sets of 12 cards and another 61