graciemarie920 graciemarie920
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada


3 pounds of grapes cost $2.43. What is the cost per
pound?

Respuesta :

2260945
2260945 2260945
  • 25-01-2022

Answer:

Cost per pound is .81 cents

All you have to do is divide 2.43 by 3

Answer Link

Otras preguntas

if you are traveling at 60km/hr, how many centimeters per second is that equivalent?
how can you find the midpoint and length of a line segment in a coordinate plain
ALEGBRA 1, SEM. 2; PLEASE HELP! please show work! Solve for t. d=3+at^2
explain why vertical forms make sense for big cities
What is 954 divided by 9
number 7 I can not figure out for anything. I keep getting the answer of 103.1 but the back of the book says its 88.1 ft squared. can someone show me how to get
if the area of the continent in the middle of the list above in problem 9 had an area of ten million more squares kilometers, would it still be in the middle of
7 times the sum of a squared and b minus 4 times the sum of a squared and b
using as much of the new vocabulary describe what you see in the diagram below
simplify fractions 16/18=