twinone20039944
twinone20039944 twinone20039944
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of tuna is $3 per pound, how much would 4.9 pounds of tuna cost?

Respuesta :

cmascolo
cmascolo cmascolo
  • 25-01-2022

Answer:

$14.7

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7

Answer Link
hartwellrp
hartwellrp hartwellrp
  • 25-01-2022

Answer:

$14.70

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7 or 14 7/10

Answer Link

Otras preguntas

The class collected $1690, if there were only 13 students that collected money,what is the average amount each student collected
Why is it important to show empathy for the concerns of the customer?
Where do restriction enzymes come from?
How is social injustice explored in the Christmas carol?
_____ are valuable things owned by the firm. select one: a. retained earnings b. owners’ equities c. liabilities d. assets
Which of the following are examples of faulty reasoning? Supporting details Overgeneralization Inferences
Need help really bad
In a​ survey, 162 respondents say that they never use a credit​ card, 1223 say that they use it​ sometimes, and 2831 say that they use it frequently. What is th
PLEASE HELP!! I NEED AN OPINION!! For a report, I have to right about something or someone who influenced the former president of the United States Barack Obam
Mario has read two less than four times the number of books Tonya has read. what factored expression represents the number of books, x, Mario has read?